Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY


Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), alkohol co 10 sekund, zabija jedną osobę.  Opublikowane badania stały się prawdziwym przełomem w walce z alkoholizmem. Zdaniem naukowców, jedynie w 2012 roku, nadmierne spożycie napojów wyskokowych było przyczyną 3,3 miliona zgonów, na całym świecie. Obecnie liczba ta uległa drastycznemu wzrostowi. Szacuje się, że za kilka lat, alkoholizm stanie się przyczyną śmierci nawet 8-12 milionów ludzi rocznie. Badacze uważają, że wpływ na tego typu statystyki, ma zbyt liberalne podejście do nałogu alkoholowego, które jest obecne w wielu państwach na świecie. Niektóre nacje słyną z tego, że polecają napoje wysokoprocentowe, jako receptę na długie i szczęśliwe życie, pozbawione trosk czy zmartwień. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w Rosji. W kraju tym, alkoholizm wynika głownie z trudności egzystencjalnych. Przyczyną wpadania Rosjan w nałóg, jest także łatwy dostęp do alkoholu i tradycja picia alkoholu w tym kraju, polegająca na spożywaniu ogromnych dawek napojów wyskokowych, szczególnie wódki. Zdaniem WHO Rosjanie nie delektują się alkoholem, ale konsumują go. Problem alkoholizmu dotyczy także bardzo bogatych obywateli tego kraju, którzy nie stronią od drinków i markowych szampanów, wypijanych w wielkich ilościach. Zdaniem naukowców, najmniejszy odsetek osób pijących znajduje się w krajach arabskich. Wynika to, z odmiennej mentalności mieszańców tych państw i innego podejścia do konsumpcji alkoholu.


Alkohol co 10 sekund, zabija jedną osobę – WHO bije na alarm

WHO uważa, że należy wprowadzić radykalne zmiany w kulturze picia alkoholu, szczególnie w tych państwach, gdzie stwierdzono największy odsetek zgonów w wyniku upojenia alkoholowego. Badacze dowiedli, że nadmierne spożywanie napojów wyskokowych prowadzi, nie tylko do uzależnienia, ale może także zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 schorzeń, w tym gruźlicy czy zapalenia płuc. Powoduje to większe wydatki państwa na opiekę zdrowotną i hospitalizację chorujących alkoholików. Zdaniem Shekhara Saxena, szefa Departamentu Zdrowia Psychicznego i Nadużywania Substancji WHO, największym problemem, który przybrał obecnie zasięg globalny, jest fakt, iż statystycznie jedna osoba na świecie wypija około 6,2 litra czystego alkoholu rocznie. Zdaniem naukowca, 50% populacji pije alkohol regularnie, w ilościach, przekraczających ustalone normy - około 17 litrów czystego alkoholu rocznie. Raport WHO dowodzi, iż nałóg alkoholowy dużo częściej dotyka płeć męską. Ponadto, mężczyźni znacznie częściej niż kobiety, doświadczają zgonów, bezpośrednio związanych z nadużywaniem alkoholu. W raporcie widnieje także wzmianka o rosnącym spożywaniu ilości napojów wyskokowych przez kobiety. W 2012, konsumpcja alkoholu wśród płci pięknej wzrosła o 15% w skali roku. Nałóg alkoholowy dotyczy kobiet, które wywodzą się z najniższej warstwy społecznej lub też pań, które piastują bardzo prestiżowe stanowiska.  W klasie średniej nie zaobserwowano, aby odsetek kobiet pijących uległ tendencji zwyżkowej. Raport dowodzi, iż 16% osób pijących, spożywa niebezpieczne ilości alkoholu, które grożą zatruciu ich organizmu i śmierci z przedawkowania. Zdaniem WHO Europa ma najwyższe spożycie alkoholu, liczone na mieszkańca. Konsumpcja utrzymuje się na podobnym poziomie na kontynentach Afryki i obu Ameryk. Według Światowej Organizacji Zdrowia, spożycie alkoholu wzrosło w Azji Południowo-Wschodniej i regionach zachodniego Pacyfiku. Szacuje się, że do roku 2025, Chiny zwiększą konsumpcję napojów wyskokowych o 1,5 litra czystego alkoholu, przypadającego na jednego mieszkańca. Środkiem zaradczym ma być projekt WHO, którego celem jest zmniejszenia nadmiernego spożywania alkoholu, o 10% w skali światowej. Program rozpisany jest na lata 2013- 2025.

Osoby uzależnione od alkoholu mogą zacząć normalnie życie i uwolnić się od problemu. Metodą jest lek o nazwie Naltrexone, stosowany w farmakoterapii. Dzięki niemu, pacjent ma szansę utrzymać stan całkowitej asystencji i powrócić do społeczeństwa.