Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Odpowiedź na pytanie czy alkohol zwiększa podatność na HIV i AIDS, to częsty temat wielu publikacji naukowych, traktujących o nadmiernym spożywaniu napojów wyskokowych. Udowodniono, że osoby nadużywające alkoholu częściej niż reszta populacji, ulegają zarażeniu  wirusem HIV (ludzkim wirusem upośledzenia odporności). Także ludzie z wirusem HIV są bardziej skłonni do nadużywania alkoholu, w okresie występowania u nich choroby. Nadużywanie alkoholu wiąże się z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi i zażywaniem narkotyków w formie iniekcji - dwoma głównymi sposobami na przenoszenie się wirusa HIV.
Nadużywanie napojów wysokoprocentowych wiąże się z tendencją do przypadkowych kontaktów seksualnych, w tym do stosunków bez zabezpieczenia, współżycia z potencjalnymi nosicielami HIV i AIDS – np. narkomanów czy prostytutek.  Alkohol bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy, tym samym likwiduje poczucie wstydu, zahamowania i moralności. Badania konsekwentnie dowodzą, iż osoby, które stosują alkohol, jako czynnik wzmagający podniecenie i wydajność seksualną, są bardziej skłonne do uprawiania ryzykownego seksu, tuż po spożyciu napojów wyskokowych. W niektórych przypadkach alkohol zagłusza nieakceptowane społecznie zachowania seksualne – brutalny seks, pedofilię czy homoseksualizm.

Czy alkohol zwiększa podatność na HIV i AIDS – badania jednoznacznie to potwierdzają


Alkoholicy szukają zazwyczaj potencjalnych partnerów seksualnych w miejscach, gdzie spożywane są substancje wysokoprocentowe – kluby, dyskoteki, bary, dancingi czy suto zakrapiane alkoholem imprezy firmowe. Poznając tam przypadkowe osoby wchodzą w niebezpieczne relacje. Obcowanie płciowe u osób nadużywających alkoholu zwiększa także ryzyko zachorowania na gruźlicę -  zapalenie płuc wywołane przez bakterię Streptococcus pneumoniae oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C - najczęstszą przyczynę śmierci wśród osób zakażonych wirusem HIV. Badania dowodzą, że wprowadzenie terapii farmakologicznej, mającej na celu leczenie przypadków alkoholizmu wśród pacjentów dotkniętych HIV/ AIDS, nie tylko redukuje objawy choroby, ale i prowadzi do utrzymania stałej abstynencji. Leczenie uzależnienia od alkoholu i innych środków odurzających można również uznać za metodą na zapobieganie zakażeniu wirusem HIV. Obecnie szczególne znaczenie ma zapobieganie alkoholizmowi wśród młodzieży. To właśnie w tej grupie wiekowej AIDS jest główną przyczyną zgonów. Naukowcy odkryli, że spożywanie alkoholu w wieku 18 - 24 lat, aż kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na HIV/AIDS. Wysokie wskaźniki ryzykownych praktyk seksualnych po alkoholu, odnotowano wśród tysięcy amerykańskich nastolatków. Dlatego też programy profilaktyki HIV, dedykowane młodzieży, są obecnie ukierunkowane również na wskazanie problemu nadmiernego używania alkoholu i ryzykownych zachowań seksualnych po jego spożyciu.

Wyniki ogólnoświatowych badań wyraźnie dowodzą, iż nałogowe spożywanie alkoholu jest czynnikiem, wpływającym na zwiększone zachorowania na HIV i AIDS. Ponadto, nadużywanie substancji wysokoprocentowych może komplikować efektywny proces leczenia u osób zakażonych AIDS. Metodą walki z nałogiem jest zastosowanie farmakoterapii. Można w niej wykorzystać lek o nazwie Naltrexone. Jego działanie opiera się na niwelowaniu działania alkoholu i utrzymaniu stanu abstynencji, niezależnie od wpływu różnych czynników stresogennych czy środowiska.