Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY


Wydaje Ci się, że nadmiar pracy a zagrożenie alkoholizmem, to dwie zupełnie niezwiązane ze sobą kwestie? A czy kiedykolwiek nalałeś sobie drinka lub dwa, aby się zrelaksować po długim dniu w pracy? Jeśli tak, powinieneś zacząć dostrzegać, jak bardzo te dwie kwestie łączą się ze sobą.


Nadmiar pracy a zagrożenie alkoholizmem w statystykach


Wiele przeprowadzanych badań wskazuje na związek, jaki łączy nałóg alkoholowy z długimi godzinami pracy. Wymagający harmonogram coraz częściej idzie w parze z chorobą alkoholową, która niepostrzeżenie wkrada się nawet w życie osób, które dotychczas znały umiar w spożyciu alkoholu. Badania przeprowadzone w 14 krajach dowiodły, że na chorobę alkoholową częściej zapadają te osoby, które pracują dziennie zbyt długo. Co więcej, różnica w średnim a zbyt dużym czasie pracy nie była znacząca (jedynie 8-13 h tygodniowo). W samych Stanach Zjednoczonych aż 40% badanych (badanie z 2014 r.) przepracowywało ponad 50 h tygodniowo, a były to zwykłe osoby, zatrudnione w pełnym wymiarze godzin. Warto także podkreślić, że alkoholizm dotykał, zarówno badanych kobiet, jak i mężczyzn, na równi ludzi z różnych grup wiekowych oraz o różnych dochodach. Analiza tego rodzaju badań, to idealny moment na zwrócenie uwagi na coraz powszechniejszy problem, jakim jest przepracowanie. Ciężką pracę postrzega się zazwyczaj jako punkt honoru, jednakże trzeba zawsze pamiętać o tym, że jej nadmiar lub zbytnia intensywność mogą prowadzić do stresu, problemów ze snem, a nawet depresji.


Uzależnienie alkoholowe a stres


Inną tendencją powszechnie wykazywaną przez naukowców, jest korelacja między uzależnieniem od alkoholu a stresem. Jest to tak zwane błędne koło, ponieważ nałóg alkoholowy potęguje stres itd. Ponadto, alkoholizm wpływa na słabsze wyniki w pracy, trudności z podejmowaniem decyzji oraz istotny uszczerbek na zdrowiu. Jest to dowód na to, że warto jak najszybciej zacząć leczenie nałogu, ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu na dłuższą metę, pogłębia praktycznie każdy z tych problemów. Zaczyna bowiem mieć wpływ, nie tylko na życie zawodowe, które stało się swego rodzaju przyczyną powstania nałogu, lecz także na życie prywatne. W celu rozwiązania tej kwestii należy znaleźć alternatywne metody radzenia sobie ze stresem i wyczerpaniem. W przypadku już występującego nałogu warto rozpocząć profesjonalne leczenie alkoholizmu i zastosować np. implant alkoholowy. W klinikach specjalistycznych możliwe jest przeprowadzenie farmakoterapii alkoholowej, z pomocą takich leków, jak Naltrexone czy Disulfiram. Godna polecenia jest również hipnoterapia przeprowadzana przez certyfikowanego specjalistę. To skuteczne metody, które wspierają walkę o powrót do życia w abstynencji.


Istnieje bardzo wyraźny związek między nadmiarem pracy a zagrożeniem alkoholizmem. Jeśli zastanawiasz się, czy dotyczy on także Ciebie, jest to pierwszy sygnał do tego, by sięgnąć po pomoc. Zacząć można od odtrucia alkoholowego, by następnie przystąpić do  otwartej farmakoterapii alkoholizmu.