Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY


Od wielu lat wiadomym jest, że Naltrexone – lek wykorzystywany w terapii alkoholowej jest bardzo skuteczny i może być stosowany, niezależnie od stopnia uzależnienia od napojów wyskokowych czy ilości spożywanego alkoholu.

Nadmierne spożywanie alkoholu można zakwalifikować jako nałóg, który, jak wiadomo, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych uzależnienia psychicznego i problemów rodzinnych. Osoby te niepotrzebnie odkładają decyzję o podjęciu leczenia, błędnie rozumując, że terapia alkoholowa nie jest im potrzebna. Warto dodać, iż leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje działania, których efektem powinien być stan trwałej abstynencji. Ponadto, osoby uzależnione od napojów wyskokowych mogą także korzystać z form terapii behawioralnej, do której zaliczają się mitingi typu Grupy czy Spotkania Anonimowych Alkoholików (w skrócie AA). Amerykańscy naukowcy zgodnie przyznali, iż zastosowanie wielu form terapii alkoholowej nie zawsze działa w identyczny sposób na osoby uzależnione od napojów wysokoprocentowych. Czasem sama terapia psychologiczna dla alkoholików nie jest wystarczająca do tego, aby zrezygnować świadomie z przymusu spożywania napojów wyskokowych. Dlatego też badacze z renomowanych instytutów badań nad chorobą alkoholową rekomendują stosowanie farmakoterapii przy pomocy leku o nazwie Naltrexone. Warto dodać, iż medykament ten pierwotnie był wykorzystywany do leczenia uzależnienia od narkotyków, w szczególności opiatów. Zauważono, że Naltrexone doskonale radzi sobie także w farmakoterapii alkoholowej, niezależnie od tego w jakie fazie choroby alkoholowej znajduje się dany pacjent i ile alkoholu spożywa. Naltrekson jest antagonistą opiatów, co oznacza, że ​​blokuje receptory opioidowe w mózgu osoby uzależnionej od narkotyków. Dzięki temu heroina, oksykodon lub morfina nie wywołują pożądanego przez osoby uzależnione stanu, zwanego potocznie „hajem”. Naltrexone w formie implantu podskórnego wykazuje doskonałe działanie w przypadku leczenia nałogu alkoholowego, ponieważ nie wykazano, aby posiadał on niebezpieczne dla życia pacjentów skutki uboczne. 

Naltrexone – lek wykorzystywany w terapii alkoholowej – pomoc dla osób uzależnionych


Naukowcy udowodnili, że Naltrexone może pomóc wielu osobom, które zmagają się z nałogiem alkoholowym. Badania dowiodły, że farmakoterapia z udziałem leku Naltrexone jest lepsza od innych, dostępnych metod i terapii. Wyniki testów medycznych z 2013 roku, wykonanych na grupie wybranych ochotników, leczonych Naltrexone, wykazały, że lek ten jest skuteczny również w niwelowaniu skutków odstawiennych i uzależnienia psychicznego od napojów wyskokowych. Terapia alkoholowa prowadzona przy pomocy leku o nazwie Naltrekson pomaga pacjentom w porzuceniu automatycznego kojarzenia napojów wyskokowych z przyjemnymi doznaniami. Dzięki implantowi Naltrexone można pozbyć się potrzeby odruchowego sięgania po alkohol, nawet w chwilach stresu i nadmiernego pobudzenia emocjonalnego. W przeprowadzonych w 2013 roku badaniach porównano wyniki badań osób leczonych przy pomocy Naltrexone z wynikami pacjentów zażywających placebo (substancję nieaktywną, którą była pigułka składająca się z substancji zapachowych, naturalnego barwnika, substancji przeciwzbrylającej, sacharozy, glukozy i fruktozy). Pacjenci stosujący implant Naltrexone, po zakończeniu terapii nie byli skłonni do częstych epizodów alkoholowych, a większa część badanych w ogóle nie wróciła już do nałogu. Osoby leczone placebo, w większości, w dalszym ciągu sięgały po napoje wyskokowe. Zdaniem organizacji Food & Drug Administration (FDA), w 1994 roku zastosowanie Naltrexone w leczeniu alkoholizmu, było bezpośrednio związane z dążeniem do utrzymania, jak największej liczby osób, poddanych terapii alkoholowej, w stanie trwałej abstynencji. Ci sami naukowcy doszli do wniosku, że zachodzi potrzeba większego edukowania osób mających problem z alkoholem, w zakresie stosowania powszechnie dostępnych metod leczenia przy pomocy farmakoterapii z udziałem implantu Naltrexone.


Zdaniem amerykańskich badaczy stosowanie Naltrexone w terapii alkoholowej jest doskonałą formą pomocy dla pacjentów, którzy od lat borykają się z tym śmiertelnie niebezpiecznym nałogiem.