Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY


W licznych badaniach wykazano negatywny wpływ alkoholu na mózg człowieka. Należy pamiętać, że alkohol, wypijany w rozsądnych ilościach, nie szkodzi człowiekowi. Spożywanie go w nadmiarze, powoduje zmiany, nie tylko w sercu, wątrobie czy nerkach, ale i w mózgu osoby uzależnionej od alkoholu. Zmiany te obejmują obszar tkanki mózgowej, w której dochodzi do podwyższonego poziomu dehydroepiandrosteronu. Jest to hormon steroidowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. W mózgu alkoholika pojawiają się zmiany neurologiczne i hormonalne. Mózg alkoholika, pod wpływem nadużywania napojów wysokoprocentowych, zaczyna mieć problemy z rozpoznawaniem oraz przetwarzaniem emocji oraz informacji, szczególnie tych, o charakterze społecznym.


DROGA DO WYNISZCZENIA ORGANIZMU


Alkoholik, który zaczyna spożywać napoje wysokoprocentowe w młodości, zaczyna mieć problemy z przejawianiem i uzewnętrznianiem swych emocji. Cechuje go impulsywność, porywczość i niekontrolowane wybuchy agresji. Osoba taka, łatwo wpada w gniew i nie potrafi zapanować nad skłonnością do zachowań antyspołecznych. Długotrwała choroba alkoholowa, powoduje także problemy z koncentracją, uczeniem się i zapamiętywaniem informacji. Zaburzenia w obrębie receptorów AMPA, rozregulowują procesy poznawcze i kontrolę zachowań. U alkoholików, którzy sięgają po substancje wyskokowe po 25. roku życia, zaczynają pojawiać się lęki oraz zaburzenia społeczne. Osoby takie są podatne na manipulację i stres. Bardzo źle znoszą wszelkie trudne sytuacje i konflikty. Może dochodzić u nich do częstszych prób samobójczych i stanów depresyjnych.


Identyfikacja powstałych zmian w mózgu osoby pijącej, ma istotne znaczenie dla dalszej terapii. Takie informacje są niezbędne przy doborze właściwej i skutecznej metody leczenia alkoholizmu. Powinna być ona dopasowana do indywidualnego stanu i  wymogów danego pacjenta. Dla osób, u których stwierdzono zmiany w mózgu, z racji spożywania napojów wyskokowych, warto jest przeprowadzić detoks. Oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn pozwoli na poprawę pracy mózgu. Kolejnym krokiem powinna być farmakoterapia. Warto zastosować tutaj kilka metod leczenie jednocześnie. Wszywki alkoholowe dobrze rokują u pacjentów, którzy wskutek alkoholizmu, nie potrafią zapanować nad nałogiem. Nie ma przeciwwskazań na stosowanie leku Esperal disulfiram, u osób, u których wykazano zmiany alkoholowe w mózgu. Disulfiram lek jest w stanie pomóc uzależnionej osobie w wytrwaniu w stanie abstynencji oraz w komfortowym przejściu procesu terapeutycznego.