Problemy związane z piciem alkoholu przez osoby starsze
Problemy związane z piciem alkoholu przez osoby starsze mają różne podłoże. U większości jest to już choroba przewlekła – alkoholizm. Często zdarza się, że sięganie po kieliszek jest związane z konkretnym problemem.
Alkohol i osoby starsze to zazwyczaj śmiertelny duet, który swój początek ma często w problemach o podłożu psychicznym. W podeszłym wieku doskwierają nie tylko choroby, ale często również samotność, poczucie bezsilności i utraty bliskich bądź przyjaciół. Silny i radzący sobie ze wszystkim człowiek, nagle ma kłopot z samodzielnym posprzątaniem w domu czy przygotowaniem sobie posiłku. To działa destrukcyjnie na psychikę. Wówczas często pojawiają się używki wśród seniorów, a na ich czele stoi alkohol.
Problemy związane z piciem alkoholu przez osoby starsze - kiedy niewinny drink przemienia się w alkoholizm?
Alkoholizm wśród seniorów nie zawsze musi wiązać się ze stereotypowym spożywaniem alkoholu podczas głośnych biesiad, zakłócających spokój sąsiadów. Czasem alkoholizm w podeszłym wieku to trzy ulubione piwa, wypite przed snem lub co wieczór spora lampka wina, które niegdyś pijało się ze swoją partnerką. Problem zaczyna się w momencie, gdy ów alkohol staje się nawykiem, czymś bez czego nie wyobrażamy sobie dnia. Alkohol, a starzenie się, to nie musi być reguła, jednak w ostatnich czasach to powszechne zjawisko i to zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Podeszły wiek bywa bardzo trudny. Jest to czas, gdy człowiek styka się namacalnie z dowodami swojej słabości i przemijania. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Niektórzy, otoczeni rodziną i najbliższymi, są w stanie znieść wszystkie niedogodności podeszłego wieku. Jednak jest coraz większy odsetek osób, którzy mając do dyspozycji mierną emeryturę, wolą ją po prostu przepić niż zastanawiać się, jak ją podzielić na konieczne wydatki. Uzależnienie u osób starszych często wiąże się z poczuciem bezradności i rozgoryczenia.
Alkohol, a osoby starsze – skutki zdrowotne
Alkoholizm jest uzależnieniem, które wyniszcza organizm. Alkoholizm w wieku podeszłym jest bardzo groźny i zbiera śmiertelne żniwo, częściej niż wśród osób młodych. Wiąże się to z oczywistym faktem, jakim jest ogólnie gorszy stan zdrowia seniorów. Z upływem lat nasze ciało zaczyna odczuwać skutki wieloletniej eksploatacji. Nawet dbający o zdrowie seniorzy zaczynają mieć problemy z ciśnieniem, stanem kości i stawów oraz wieloma innymi schorzeniami. Nasze organy wewnętrzne są w stanie znieść o wiele mniej w podeszłym wieku niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Dlatego alkohol, zwłaszcza ten pity regularnie, skutkuje znacznie gorszymi efektami niż ten wypity w młodym wieku. Alkoholizm wśród seniorów powoduje nieodwracalne zmiany i szkody w organach wewnętrznych, skracając drastycznie długość życia oraz kondycję ciała seniora.
Alkoholizm wśród osób starszych skutkuje również brakiem regularności wizyt u lekarza i przeprowadzania badań. Podeszły wiek wymaga częstszych kontroli lekarskich i większego skupienia się nawet na, pozornie mało uciążliwych, dolegliwościach. Osoby uzależnione często lekceważą symptomy chorobowe i nie troszczą się o swój stan zdrowia do czasu, gdy jest już niestety za późno na podjęcie leczenia.
Seniorzy, a alkohol – jak można pomóc swoim bliskim seniorom?
Jeśli widzisz jakiekolwiek objawy, mogące świadczyć o alkoholizmie u swoich bliskich, w podeszłym wieku, reaguj, nie czekając na pogłębienie się choroby. W większości przypadków, przy pierwszych symptomach, wystarczy poświęcić swoim bliskim więcej czasu i uwagi, by nie doszło do wpadnięcia danej osoby w nałóg. Należy się upewnić czy senior nie potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu i jak radzi sobie psychicznie w swojej egzystencji.
Jeśli jednak stan osoby starszy wskazuje na to, że problem osiągnął już etap uzależnienia, najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc specjalistów, którzy zastosują odtruwanie organizmu, leczenie farmakologiczne i terapię psychologiczną. Pamiętajmy wówczas o wspieraniu naszych bliskich, by ich walka z nałogiem stała się łatwiejsza do przejścia.