Śmiertelne połączenie napojów energetycznych i alkoholu

Zdaniem naukowców śmiertelne połączenie napojów energetycznych i alkoholu, to kolejne zagrożenie dla współcześnie żyjących ludzi. Dotyczy ono, nie tylko osób młodych, ale i tych w średnim wieku. Napoje energetyczne wciąż zyskują na popularności, ponieważ ludzie starają się sztucznie zwiększyć swoją wydolność fizyczną oraz psychiczną. Napoje energetyzujące mogą poważnie szkodzić zdrowiu, a nawet spowodować śmierć, szczególnie, gdy występują w połączeniu z alkoholem. Wódka zmieszana z napojem energetycznym to popularny drink w wielu pubach czy klubach. Osoby spożywające go, są przekonane, że napój energetyczny, występuje tutaj w znacznej przewadze nad ilością wlanego do niego alkoholu i nie ma on żadnego negatywnego wpływu na ich organizm. Zdaniem Teresy Osteen, wybitnej klasy dietetyk, z Lyster Army Health Clinic Preventive Medicine Services, osoby spożywające tego typu napoje mogą mieć poważne problemy zdrowotne, nawet grożące śmiercią. W czasie mieszania napojów alkoholowych i energetycznych następują gwałtowne reakcje chemiczne, które są szokiem dla organizmu człowieka. Stymulanty, w postaci energetyka i alkoholu, powodują drastyczny skok tętna i wysokości ciśnienia krwi, które może być porównywalne do tego, jakie odczuwane jest w czasie bardzo intensywnego biegu. Efektem ubocznym takiego połączenia może być zwiększona częstotliwość oddechów, gwałtownie przyśpieszona akcja serca, pobudzenie, nerwowość, agresja i całkowita redukcja oznak zmęczenia. Mieszanka alkoholu i Energy drinków spowalnia pracę mózgu i rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto zaburza koordynację ruchów, obniża zdolności motoryczne oraz powoduje luki w pamięci. W skrajnych wypadkach drinki tego typu powodują nagłą utratę przytomności i zawał serca lub wylew krwi do mózgu. Zabójcza mieszanka powoduje natychmiastowe odwodnienie, które może utrudnić organizmowi szybki metabolizm alkoholu. Utrata wody przez organizm może również zwiększać ryzyko wystąpienia uszkodzeń w obrębie serca oraz powodować zatrucie toksynami.

Śmiertelne połączenie napojów energetycznych i alkoholu – eksperci biją na alarm

Działanie drinka na bazie alkoholu i energetyka wzmaga: wysiłek fizyczny – taniec, zabawa w gronie przyjaciół czy intensywna praca. Alkohol w połączeniu z napojem energetycznym podnosi stężenie procentowe napojów wyskokowych we krwi, dlatego powoduje szybsze upojenie, nawet po wypiciu dwóch – trzech tego rodzaju drinków. Osoba, spożywająca te niebezpieczne mieszanki nie zdaje sobie sprawy z ilości wypitego alkoholu, ponieważ jego obecność zagłuszają składniki energetyka – cukier, słodziki, sztuczne aromaty czy polepszacze smaku. Słodkawy czy lekko kwaskowaty smak drinka przypomina letnią lemoniadę. Silne pragnienie, wywołane ruchem czy pracą, powoduje, że dana osoba wypija kilka tego rodzaju drinków, w bardzo niewielkich odstępach czasu. Reakcja obronna organizmu na zatrucie mieszkanką alkoholu i Energy drinków pojawia się stosunkowo późno. Mogą wówczas wystąpić takie symptomy, jak wymioty, depresja oddechowa, ataki paniki, zwiększony niepokój, bezsenność, nadmiar kwasu żołądkowego, drażliwość jelit i niewydolność krążenia. Ostatni czynnik jest główną przyczyną śmierci u blisko 5% osób, spożywających drinki na bazie alkoholu i energetyka. Zatrzymanie akcji serca mogą dodatkowo potęgować zawarte w mieszance, wysokie dawki kofeiny, efedryny, taurynę, żeń-szenia i guarany. Zdaniem Teresy Osteen dawka +/-600 -700 mg alkoholu, połączonego z energetykami może być niebezpieczna dla zdrowia i życia i prowadzić do zgonu. Wszystko zależy od wieku osoby i jej indywidualnej tolerancji na tego typu używki. Według raportów organizacji FDA, zdarzają się przypadki zgonów u osób, które spożyły około tylko 200 – 300 mg tego rodzaju drinka.


Osobom, które spożywają zbyt dużo alkoholu, w połączeniu z energetykami, należy polecić możliwość skorzystania z leczenia farmakologicznego z pomocą leku Naltrexone. Dalsza drogą, jaką podążają prowadzi do wyniszczenia organizmu, a nawet może śmieci, dlatego ważne jest, by w odpowiednim momencie wyrwali się z nałogu, ponieważ to daje im możliwość powrotu do normalnego życia.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA