Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol - to dla wielu kobiet nurtująca kwestia. Wiele pań wybiera chemiczne formy antykoncepcji, nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim na ich wysoką skuteczność. Warto jednak wiedzieć, czy można łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol?
Bardzo często poszukujemy odpowiedzi na pytanie czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można pić alkohol? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że łączenie trunków z tabletkami zawsze stwarza realne niebezpieczeństwo, nie tylko w zakresie skuteczności zapobiegania nieplanowanej ciąży, ale także ma niekorzystny wpływ na miesiączkowanie, ze względu na zaburzenia cyklu. Tabletki antykoncepcyjne i alkohol, to także niekorzystne połączenie dla naszej wątroby, w której metabolizowane są zarówno te środki farmaceutyczne, jak i nisko - i wysokoprocentowe napoje. Systematyczne, równoległe spożywanie trunków i doustnej antykoncepcji hormonalnej, może doprowadzić do uszkodzenia głównego narządu filtrującego w naszym organizmie.
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol - skutki łączenia tych substancji
Jednoczesne spożywanie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu może być kłopotliwe, ponieważ zbyt duża ilość trunku może doprowadzić do wymiotów, a taka sytuacja nie sprzyja prawidłowemu wchłonięciu i działaniu tabletki antykoncepcyjnej. Nie można zapominać o tym, że syntetyczne środki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie chemicznym jeden lub kilka hormonów a alkohol może zmienić i zaburzyć ich oddziaływanie na organizm. Pod wpływem alkoholu możemy zapomnieć o przyjęciu tabletki, co może skutkować nieplanowaną ciążą, w przypadku ewentualnego zbliżenia seksualnego z partnerem płci przeciwnej. Nienaturalne metody antykoncepcji wpływają również stabilizująco na cykl miesiączkowy oraz łagodzą bóle menstruacyjne. Badania wykazały również, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych nie tylko ma pozytywny wpływ na stan kobiecej cery, ale także zapobiega wystąpieniu raka jajnika. Największą zaletą farmakoterapii jest przede wszystkim jej wysoka skuteczność.
Tabletki a alkohol- o czym należy pamiętać?
Przyjmowanie wszelkich leków i substancji farmaceutycznych, nawet tych wydawanych bez recepty, w połączeniu z alkoholem może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Działanie niektórych substancji czynnych może być nie tylko spowolnione, ale wręcz przeciwnie - zwielokrotnione. Z tego względu alkohol i tabletki antykoncepcyjne mogą nie być dobrym połączeniem. Przyjmując leki, przed wypiciem trunku, w każdej sytuacji, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym farmaceutą. Gdy jest to niemożliwe, należy w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać wszelkie informacje, umieszczone w ulotce informacyjnej, przeznaczonej dla pacjenta. Przed spożyciem alkoholu należy mieć na uwadze fakt, że w większości przypadków trzeba najpierw zażyć tabletki a alkohol nie jest wskazany. Jeżeli pacjent postąpi inaczej może odczuwać później szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych.
Tabletki jako jedna z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji przez Polki
Dane statystyczne pokazują, że aż 20 procent aktywnych w sferze seksualnej Polek przyznaje się do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zajmują one trzecią pozycję, pod względem popularności, zaraz po prezerwatywie i stosunku przerywanym. Jest to metoda, preferowana głównie przez młode kobiety, które aktywnie uczestniczą w życiu towarzyskim.
Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można pić alkohol? Na to pytanie poszukują odpowiedzi zazwyczaj młode i niedoświadczone kobiety. Warto wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne i alkohol to połączenie, które skutkuje nie tylko groźnymi wymiotami, ale także bólami głowy czy biegunką, dlatego należy unikać ich jednoczesnego stosowania. Takie objawy mogą doprowadzić nie tylko do odwodnienia organizmu, ale także zaburzenia wchłaniania tabletki antykoncepcyjnej, co może skutkować zajściem w nieplanowaną i nieoczekiwaną ciążę.