Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY


Zdaniem naukowców kwestia tolerancja na napoje wyskokowe, a nałóg alkoholowy jest niezwykle istotnym tematem. Godny zastanowienia jest fakt, dlaczego tak wielu ludzi spożywa alkohol w nadmiarze, zupełnie nie bacząc na negatywne konsekwencje swoich czynów.  Alkoholicy nie potrafią zerwać z nałogiem, mimo rosnących problemów natury ekonomicznej, społecznej oraz zdrowotnej. Niektórzy z nich, dobrowolnie skazują się na wegetację, w warunkach urągających człowieczeństwu. Wysoka śmiertelność wśród osób, uzależnionych od alkoholu oraz bijące na alarm statystyki, w dalszym ciągu nie odstraszają ludzi od nadużywania napojów wyskokowych.


Alkohol wywołuje rozmaite efekty behawioralne. Mała dawka powoduje rozluźnienie, stan radości, spokoju. Większa dawka wywołuje spadek temperatury ciała, brak koordynacji ruchowej, utratę równowagi, a  nawet sedację. Uzależnienie od alkoholu  sprawia, iż organizm człowieka naturalnie wykształca tolerancję na intoksykacyjne działanie etanolu. W praktyce oznacza to, że alkoholik potrzebuje coraz większej ilości napojów wysokoprocentowych, aby odczuć stan upojenia.


JAK POWSTAJE ALKOHOLIZM?


Przyjmowanie coraz większych dawek sprzyja rozwojowi schorzenia, które w terminologii medycznej określa się mianem choroba alkoholowa. Tolerancja na alkohol występuje zazwyczaj w trzech postaciach: ostrej, szybkiej oraz przewlekłej. Pierwsza z nich może rozwinąć się już po przyjęciu jednorazowej dawki alkoholu. Tolerancja szybka występuje zaś po powtórnym jego spożyciu, zazwyczaj w okresie czasu, szacowanym na 8 - 36 godzin. Przewlekła postać tolerancji na alkohol mam miejsce wtedy, gdy działanie alkoholu utrzymuje się w organizmie osoby uzależnionej przez wiele dni, bądź też tygodni. W przypadku tolerancji ostrej mamy do czynienia z genetycznym uwarunkowaniem organizmu, który posiada predyspozycje, zazwyczaj dziedziczne, do małej wrażliwości na alkohol. Stan ten, określa się potocznie,  jako „efekt mocnej głowy”. Ostra tolerancja zachodzi, nawet, w wyniku działania na organizm danej osoby, dużej ilości alkoholu, ale tylko i wyłącznie, zaaplikowanej w pojedynczej dawce. Uważa się, iż osoby z tolerancją na napoje wysokoprocentowe są szczególnie podatne na uzależnienie od alkoholu. W takich przypadkach konieczna jest terapia. Warto zastosować tu kombinację kilku dostępnych metod leczenia. Farmakoterapię w postaci leku Disulfiram, można połączyć z psychoterapią. Leczenia alkoholizmu u osób z jego tolerancją wymaga zastosowania takich środków, jak detoks alkoholowy. Pomoże on pozbyć się wszelkich, nagromadzonych toksyn z organizmu oraz przywrócić w nim homeostazę. Odtruwanie poalkoholowe będzie idealnym wstępem do dalszego leczenia, które opierać może się na zastosowaniu wszywki.