Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Postępowaniem z wyboru, przy tego rodzaju zapaleniu trzustki, jest głodówka z suplementacją dożylną płynów i leków przeciwbólowych. Inne interwencje, jeśli chodzi o zapalenie trzustki zależą od ciężkości i ewentualnych powikłań. Po ustąpieniu dolegliwości bólowych, pacjent może przejść na dietę lekkostrawną. Należy zgłębić diagnostykę pod kątem kamicy żółciowej, która może być przyczyną OZT. Postępowaniem z wyboru jest wykonanie cholecystektomii (wycięcie pęcherzyka żółciowego) lub przecięcie zwieracza bańki wątrobowo-trzustkowej.


W postaci ciężkiej ostrego zapalenia trzustki brak jest specyficznego postępowania medycznego.


Najczęściej ogranicza się ono do leczenia objawowego. Zapalenie trzustki leczenie prowadzone jest, więc następująco. Pacjent wymaga intensywnej obserwacji, ze względu na możliwość rozwinięcia się niebezpiecznych dla życia objawów. Podawanie leków uśmierzających ból i antybiotyków - celem zapobieżenia nadkażeniu martwych tkanek trzustki jest postępowaniem z wyboru. Takie działanie również ma wpływ na zapalenie trzustki. Leczenie przez nawadnianie i reagowanie na bieżąco na odchylenia od normy w parametrach krwi czy moczu należy do standardu. Istotnym elementem jest rozważenie możliwości wprowadzenia żywienia dojelitowego, przez zgłębnik nosowo-jelitowy lub pozajelitowego (po ustabilizowaniu się hemodynamicznego stanu chorego).


Antybiotyki są wskazane w leczeniu zakażeń martwicy trzustki i zakażeń poza nią, np. zakażenie dróg żółciowych, bakteriemia, zapalenie płuc, dróg moczowych czy infekcje odcewnikowe. 


W ciężkiej postaci OZT niezbędna jest współpraca interdyscyplinarna między chirurgiem, anestezjologiem i gastroenterologiem. Ze względu na możliwe powikłania np. ropnie, krwawienia z przewodu pokarmowego, zakażenie torbieli rzekomych, krwawienia do jamy brzusznej, perforacje jelita, przetoki czy niewydolność wielonarządową. Chorzy z zakażoną martwicą trzustki z wyboru są leczeni w oddziałach chirurgii.

Zobacz też:

Objawy zapalenia trzustki
Przyczyny zapalenia trzustki